Zobacz inne porady:

Jak prawidłowo dbać o dziąsła?

Dziś nikogo już nie trzeba przekonywać, że dbanie o zdrowe zęby i dziąsła jest niezmiernie ważne. Przewlekłe stany chorobowe zębów i lekceważone problemy z przyzębiem mają poważny wpływ na układ pokarmowy i krwionośny. Jak dbać o zęby i dziąsła? Jakich przyrządów używać w domu: szczoteczek elektrycznych, sonicznych czy irygatorów?

Ozon – jedno urządzenie, wiele możliwości

Zobacz inne porady: Leczenie zębów z wykorzystaniem ozonu opiera się na jego działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, przeciwwirusowym i zdolności do dezaktywacji bakterii próchnicotwórczych.To nowoczesna, bezbolesna metodą

Czy złamany ząb da się ocalić?

Złamany ząb jest problemem, którego każdy z nas chciałby uniknąć. Jeśli nasz ząb się jednak złamie lub ukruszy, czym prędzej należy zapisać się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.
 

Zdarzyło się… co teraz?

Teoretycznie szanse na złamanie są niewielkie. Ludzki mózg bardzo szybko ocenia jak twarde jest to, co jemy i jakiej siły musimy użyć w tym celu. Dlaczego zatem zęby się łamią? Najczęściej dlatego, że są martwe i nie odbierają bodźców prawidłowo. Winę ponoszą w tym wypadku nieleczone ubytki. Złamania zębów przednich to najczęściej efekt uszkodzeń mechanicznych.
 

Złamany, czyli stracony na zawsze?

Złamanie zęba nie zawsze jest jednoznaczne z jego utratą. Wszystko zależy od skali uszkodzenia, a więcej tego, czy do złamania doszło w obrębie szkliwa i zębiny czy też objęło ono miazgę zęba.
 

Nie ma czasu do stracenia!

Natychmiastowa wizyta w gabinecie stomatologicznym jest niezwykle istotna. Po pierwsze, zmniejsza ryzyko utraty tkanek miękkich i bazy kostnej, które tworzą naturalną przestrzeń dla implantu. Po drugie, jeśli w wyniku złamania doszło do odsłonięcia miazgi zębowej, może dojść do zakażenia. Im szybciej pacjent zgłosi się do stomatologa, tym większe szanse na ocalenie zęba i tym więcej możliwych rozwiązań.
 

Mały ubytek

Mały ubytek to mały problem. W takim wypadku wystarczy wypełnienie kompozytowe, które dopasowuje się do odcienia pozostałych zębów. Takie odtworzenie jest solidne i trwałe. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie licówek, czyli porcelanowych płytek. Są one naklejane na zewnętrzną część zęba. To dobre rozwiązanie dla osób, którym szczególnie zależy na efekcie estetycznym.
 

Pękniecie lub złamanie
Zdarza się, że do naprawy można użyć fragmentu tego samego zęba. Możliwa jest wtedy odbudowa w ciągu jednej krótkiej wizyty. W przypadku złamania całego zęba oraz uszkodzenia miazgi zębowej sprawa jest dużo trudniejsza. Przede wszystkim pacjent powinien wykonać RTG zęba i poddać się leczeniu kanałowemu. Złamany ząb jest rekonstruowany przy użyciu wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej. Niestety, zajmuje to co najmniej 3 wizyty. Zdarza się też, że stopień uszkodzenia zęba jest tak duży, że należy go całkowicie usunąć. W takiej sytuacji jedyną opcją jest zastąpienie zęba implantem, mocowanym na małej metalowej śrubce wszczepionej w kość szczęki.

śledź nas na:

umów wizytę